Pas fitorës së madhe ndaj Barcelonës, kjo është deklarata ‘bombastike’ e Inzaghi

Nëntëdhjetë e nëntë minuta lodhje, zemër, vuajtje. Dhe duke kulmuar me një fitore të bujshme dhe shumë të rëndësishme, e cila e çon Interin në vendin e dytë në grupin C të Champions League por mbi të gjitha largon retë e zeza të shumta që ishin dendur mbi kokën e të gjithëve. Ky është komenti që Simone Inzaghi, trajneri i Nerazzurrëve, lëshi në mikrofonat e Sky Sport në fund të ndeshjes:
Çfarë po mendon? Dukej si një ndeshje e pamundur dhe në vend të kësaj…
“Dje thashë se ishte një shans i madh kundër një prej skuadrave më të forta në botë. Ne luajtëm ndeshjen që duhej luajtur, të vendosur dhe agresiv. Një mbrëmje që e prisnim prej kohësh, nuk bëmë ende asgjë, por jemi të lumtur. sidomos për fansat. Një mbrëmje e rëndësishme që do të mbahet mend”.

Çfarë u tha lojtarëve për t’i parë ashtu siç ishin?
“Më erdhi keq për rezultatin me Romën, jo për performancën. Në këtë moment ne i kushtojmë vëmendje fitorës, mbrëmjet si këto janë të mira, por të shtunën do të duhet të rikuperojmë energjinë sepse kemi përballë një ekip në formë të mirë. Shpresoj të mos humbasin lojtarë të tjerë, mendoj se jo sepse lodhja nuk duket serioze. Tani duhet të rikuperojmë pikët në kampionat”.
Kjo fitore është pika kthyse e sezonit?
“Unë mendoj se është fillimi, të shohësh Barçën live është edhe më e fortë. Ishte një fitore e mirë, e studiuar.”

A është kjo fitore një replikë ndaj kritikave?
“Unë nuk jam duke kërkuar hakmarrje. Këto momente ndodhin, por i përballoj me kokën lart duke e ditur që në këto 15 muaj kam bërë gjëra të shkëlqyera me stafin tim. Sonte pashë një ekip kompakt dhe vetëm në këtë mënyrë bëj ju merrni fitore të tilla”.
Sa je i lumtur nga një deri në dhjetë?
“Jam i lumtur për të gjithë komponentët, këta djem tre muaj më parë më dhanë dy trofe, ndërsa tani janë të parët që janë të vetëdijshëm se ka shumë pikë për t’u rikuperuar”.