Do yllin e Real Madrid, e mbulon me flori! Reali lëkundet tani…

Manchester United është lidhur me një mori të talenteve më të mirë të Evropës ditët e fundit mes fillimit të tyre katastrofik në sezonin 2022-23 në Premier League. Me një nevojë të qartë në pothuajse çdo nivel të fushës, thashethemet e transferimeve që përfshijnë Manchester United nuk kanë mbaruar.
Thashethemet e fundit e lidhin klubin me mesfushorin e Real Madridit, Casemiro, duke sugjeruar se Manchester United do të ishte i gatshëm të dyfishonte pagën aktuale të brazilianit, sipas raporteve të ndryshme.

Real Madrid raportohet se pret që Manchester United të dorëzojë një ofertë transferimi për Casemiro në ditët në vijim dhe ka disa besime se të dy palët do të punojnë drejt një kontrate pesëvjeçare.
Rritja e ndjeshme e pagave ka tërhequr vëmendjen e Casemiros dhe kuptohet se ylli i Real Madridit do të ishte i interesuar të bënte kalimin në Old Trafford. Manchester United thuhet se është i përgatitur për të nisur një ofertë me vlerë rreth 60 milionë euro për shërbimet e Casemiro.

United ka një nevojë të qartë për një mesfushor mbajtës për të ndihmuar në kontrollimin e betejës në qendër të fushës. Scott McTominay dhe Fred nuk u kanë dhënë tifozëve shumë arsye për optimizëm, por sjellja në CDM e pesë herë fituese e Ligës së Kampionëve mund të jetë pikërisht ajo që i duhet klubit në vështirësi për t’u rikthyer.

Casemiro ka luajtur pothuajse të gjithë karrierën e tij në Real Madrid, jashtë një sezoni që kaloi në huazim te Porto. Në 222 paraqitje në La Liga për Los Blancos gjatë 10 sezoneve, Casemiro ka bërë 194 startime dhe ka shënuar 24 gola ndërsa ka shtuar 16 asistime.

Ndërsa Casemiro mund të jetë një zgjidhje e mundshme për disa nga çështjet që mundojnë Manchester United, ka shumë më tepër punë për të bërë sesa në mesfushë. Raportet tregojnë se Casemiro aktualisht ka një pagë javore prej më shumë se 221,000 dollarë, që do të thotë se United do të paguajë brazilianin rreth 450,000 dollarë në javë. Pra, ne total mund te jene rreth 15 mln euro ne sezon!