E FUNDIT: Ky është klubi i ri i De Ligt

E FUNDIT: Ky është klubi i ri i De Ligt. Chelsea mbetet përpara Bayern Munichut në kërkimin për të transferuar qendërmbrojtësin, Matthijs de Ligt nga Juventusi, sipas “Goal”, përcjell Zeri.info.

Blutë e kanë identifikuar holandezin si një objektiv kryesor këtë verë, me skuadrën e Thomas Tuchelit që ka bërë një hyrje të vonuar në treg pas konfirmimit të blerjes së klubiy të udhëhequr nga Todd Boehly.

Por Bayern Munich ka rivalizuar Chelsea. në ndjekje të shërbimeve të holandezit, duke krijuar një ndjekje të nxehtë për nënshkrimin e tij.

Chelsea është favorit për të sjellë qendërmbrojtësin në Londër në krahasim me një lëvizje në Mynih.

Por situata mbetet në fluks, me mundësinë që Bayern të mund të vjedhë ende dhe t’i ofrojë një propozim më joshëse Juventusit.

Gjigantët italianë do të donin në mënyrë ideale të merrnin rreth 120 milionë euro për De Ligt, por ata gjithashtu e kuptojnë se një tarifë e tillë mund të jetë shumë e madhe në tregun aktual dhe do të kënaqej me rikuperimin e tyre fillestare prej 80 milionë euro investim.

Chelsea do të bëjë presion për rekrutët – përveç De Ligt, ata kanë qenë në ndjekje të pandërprerë për lojtarin e krahut të Leeds, Raphinha dhe yllit të Manchester City, Raheem Sterling – por kush do të arrijë të kalojë derën në Stamford Bridge mbetet të shihet. /Zeri.info