Merreni këtë pije në mëngjes dhe ditën tjetër do të ndiheni 20 vite më të rinj!

Qumështi “i artë” është një pije e bërë nga përbërës natyralë dhe është një nga më të dobishmet për shëndetin e përgjithshëm. Shafrani i Indisë është përbërësi kyç i kësaj recete, transmeton lajmi ditor.

Disa nga përfitimet e shafranit:

  1. Ka veti antiinflamatore
  2. Forcon imunitetin
  3. Pastron mëlçinë
  4. Rregullon presionin e gjakut
  5. Përmirëson kujtesën dhe funksionimin e trurit
  6. Ul kolesterolin, përmirëson shëndetin e tretjes, lehtëson çrregullimet neurologjike
  7. Ul trigliceridet, rregullon metabolizmin dhe peshën

Përbërësit:

  • ½ lugë çaji me piper të zi të bluar
  • ½ filxhan me ujë
  • ¼ filxhan me shafran pluhur

Përgatitja:

Vendosni të gjithë përbërësit në një tenxhere, mbi një nxehtësi mesatare. I trazoni vazhdimisht derisa të krijoni një pastë të trashë. Pasi të jetë gati lëreni të ftohet pak dhe e mbani në frigorifer. Rezultatet do t’i vini re shumë shpejt! /lajmiditor.com/